Jaki język programowania wybrać?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z programowaniem zastanawia się od czego zacząć. Tak na prawdę na początku należy się zastanowić co chce się programować.

Nie jest tajemnicą, że nauka wychodzi nam najlepiej, gdy robimy coś co faktycznie nas interesuje, dlatego wybierając język programowania nie kierujmy się wysokością zarobków, a tym co chcemy z tym kodem robić. W końcu prawdziwy pasjonata zarobi dobre pieniądze nie zależnie od tego czy będzie programował w Pythonie, JavaScript czy PHP.

W podjęciu decyzji może wam pomóc poniższy test, na który natrafiłam w sieci. Szczególnie zainteresuje pewnie fanów Władcy Pierścienia, co nie zmienia faktu, że w bardzo ciekawy i adekwatny sposób pokazuje do czego można wykorzystać poszczególne języki.

which-programming-language-should-i-learn-first-infographic

A jaki język powinniśmy wybrać, aby rozpocząć karierę w cyberbezpieczeństwie i zająć stanowisko pentestera, specjalisty ds. bezpieczeństwa IT czy jeszcze innego cybersec’a?

Zazwyczaj najłatwiej mają osoby posiadające doświadczenie jako administratorzy lub programiści. Dlaczego? Administratorzy posiadają szeroką wiedzę na temat sieci komputerowych, polityki haseł czy języków skryptowych służących do obsługi systemu Windows lub Linux. Programiści z kolei, którzy znają takie języki jak np. JavaScript, PHP, Java bardzo dobrze poradzą sobie w wyszukiwaniu cennych informacji w kodzie źródłowym strony i rozumieją to jak przechowywane są np. hasła do logowania i jak się do nich dostać lub je rozszyfrować. Oczywiście są to tylko przykłady, ponieważ każdy programista lub administrator chcąc, nie chcąc zdobywa wiedzę, która pozwoli zrozumienie jak potencjalny hacker mógłby zaatakować dane środowisko.

l-2117-programming-is-just-like-writing

Jeżeli nie masz ani backgroundu w administrowaniu, ani w programowaniu to oczywiście nie dyskwalifikuje Cię to, chociaż posiadając taką wiedzę z pewnością byłoby Ci łatwiej rozpocząć przygodę z IT security. Jeżeli masz dosyć wytrwałości, aby nauczyć się tego wszystkiego samemu, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął to robić. Ostatecznie liczy się własna praktyka, a wielu dobrych hackerów, pentesterów to samouki, których ten temat pochłonął całkowicie i sprawia im prawdziwą frajdę.

Pracując  w bezpieczeństwie IT zwykle większość pracy wykonuje się z poziomu konsoli i zdecydowanie w cenie jest znajomość języków skryptowych takich jak Bash czy popularny od dłużeszgo czasu Python.

Najlepsi specjaliści bezpieczeństwa IT zwykle znają kilka języków programowania. Przykładowo wykonując test penetracyjny strony internetowej przyda się znajomość języków stosowanych typowo w webdevelopmencie czyli np. JavaScript, jak i języki stosowane po stronie serwera takie jak Python czy Java.

Kiedy pentester próbuje dostać się do bazy danych np. poprzez atak typu SQL Injection, przydaje się oczywiście znajomość języka SQL oraz wiedza na temat relacyjnych baz danych.

Dodajmy do tego wcześniej już wspomniane języki do obsługi systemów operacyjnych takie jak np. Bash dla systemu Linux czy Powershell dla systemu Windows, aby chociażby swobodnie poruszać się po serwerach.

Tak naprawdę pentester uczy się całe życie i w zależności od problemu z jakim przyjdzie mu się zetknąć często poszukuje rozwiązań na bieżąco w internecie.

Jeżeli chcesz poznać listę umiejętności jakie są wymagane na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem IT czytaj tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: