Malware czyli to co hakerzy lubią najbardziej

Przyjrzyjmy się bliżej czym jest malware lub inaczej mówiąc malicious software. Warto wiedzieć, że od 50 do aż 97 % wszystkich naruszeń to tzw. malware.

Malware to szerokie pojęcie, a ta nazwa jest stosowana zamiennie, gdy mowa o złośliwym, szkodliwym oprogramowaniu. Może on spowodować zaszyfrowanie danych, uzyskania nieautoryzowanego dostępu do komputera i przejmowania kontroli nad systemem czy trwałego uszkodzenia systemu. Jego działanie może doprowadzić m.in. do kradzieży danych osobowych, haseł czy pieniędzy. Jak widać skutki takiego ataku czasami są tragiczne, szczególnie, gdy utracimy ważne, wrażliwe dane.

malware-malware-everywhere

Najbardziej popularne rodzaje złośliwego oprogramowania to:

 • ransomware,
 • trojany,
 • rootkity (rootkits),
 • robaki (worms),
 • phishing,
 • spyware (oprogramowanie szpiegujące),
 • wirusy,
 • adware.

Przykładowo zainfekowany kod, skrypt może być wstrzyknięty do potencjalnie nie szkodliwego pliku np. w rozszerzeniu .jpeg, .exe czy .git. Jest to technika drive-by download, którą szerzej opisuję tutaj. W zależności od rodzaju złośliwego oprogramowania, atak może wyglądać inaczej, dlatego zachęcam do sprawdzenia innych artykułów odnośnie poszczególnych malware’ów.

Jak się przed tym bronić? Zwykły antywirus na pewno nie będzie wystarczający. Tutaj są potrzebne dodatkowe środki zabezpieczające i przemyślane korzystanie z tego co oferuje nam internet. W zależności od rodzaju malware’u z jakim się stykamy możemy stosować różne formy obrony.

Na koniec garść statystyk. W 2017 roku w pierwszej siódemce krajów będących źródłem z którego pochodziły szkodliwe oprogramowania to odpowiednio:

 1. Rosja
 2. Holandia
 3. Stany Zjednoczone
 4. Chiny
 5. Niemcy
 6. Francja
 7. Wielka Brytania

Trochę inaczej przedstawia się sprawa w przypadku krajów będących najczęściej wybieranym celem przez przestępców. Topowa siódemka to:

 1. Stany Zjednoczone
 2. Holandia
 3. Niemcy
 4. Chiny
 5. Wielka Brytania
 6. Francja
 7. Rosja

Z roku na rok ilość malware’ów wzrasta, a ich rozwój i zastosowane w nich techniki są coraz bardziej zaawansowane. Poniższy wykres stworzony przez AV-TEST Institute pokazuje jak na przestrzeni ostatnich 5 lat wzrosła ilość malware’ów.

Total malware 5year
Źródło: https://www.av-test.org/en/statistics/malware/

 

Dlatego branża IT security jest jedną z najszybciej rozwijających się i dlatego też warto edukować nie tylko działy związane z IT, ale także szeregowych pracowników od działy obsługi klientów po dział finansowy.

Więcej statystyk na temat malwearów znajdziesz tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: